Avaleht
uus teema   vasta Vaidlused »  Keelefoorum »  kas häirib, kui arvuti "teietab"? märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele 1, 2, 3  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing

kaldun kõige rohkem järgmise seisukoha poole:
arvuti peaks inimest teietama, see on viisakas
18%
 18%  [ 50 ]
arvuti peaks inimest sinatama, teietamine on arvutiga suheldes liigne viisakus
26%
 26%  [ 73 ]
ei ole mingit vahet
50%
 50%  [ 139 ]
muu seisukoht
5%
 5%  [ 15 ]
hääli kokku : 277

autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
dvd vader
HV Guru

liitunud: 26.09.2002




sõnum 22.03.2008 17:17:12 kas häirib, kui arvuti "teietab"? vasta tsitaadiga

üks ülduuriv küsitlus jällegi... kas sind häirib, kui arvuti/veebileht vmt. sind teietab?
"sisestage tekst", "vajutage nuppu" jne. kas oleks parem "sisesta tekst", "vajuta nuppu"? mina näiteks ei suuda kuidagi harjuda sellega, et arvuti mind teietab. aga hetkel kehtivad ametlikud kokkulepped ütlevad, et inimene arvutit sinatab (nt "kuva pilt"), aga arvuti inimest teietab. minu meelest võiks asi olla võrdsel tasandil, et mõlemad pooled sinatavad. ma ei saa päris hästi aru, miks meil eesti keeles see arvutipoolne teietamine nii kangesti sisse on viidud, arvuti ei ole ju teine inimene, kes sind viisakusest teietab.

ma näen, et HV foorum on läinud sinatamise teed thumbs_up.gif ("kirjuta 0 või jäta väli tühjaks", "sellese lahtrisse kirjuta parool ainult siis, kui sa tahad seda muuta")
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Aix
HV Guru
Aix

liitunud: 02.06.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 22.03.2008 17:40:05 vasta tsitaadiga

Inglise keeles ei ole vahet, kas pöörduda ainsuse või mitmuse poole... (eelistatum variant)
Eesti keeles oleks parem variant ilmselt on siiski sinatamine, aga ei tea... kummaline.
Kummaline ilmselt sellepärast, et eestikeelset tarkvara olen väga vähe kasutanud.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rex
HV Guru
rex

liitunud: 09.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 22.03.2008 18:29:45 vasta tsitaadiga

Ära jama, see on jälle üks samm Rise of the Machines suunas! Las ta teietab aupaklikult edasi. icon_razz.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RPG16
HV Guru
RPG16

liitunud: 18.02.2006




sõnum 22.03.2008 18:31:44 vasta tsitaadiga

jah, lause "vajuta nuppu" näiteks on juba nagu käsklus inimesele ja nii see läheb....
äkki ma ei taha nuppu vajutada?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004




sõnum 24.03.2008 10:23:28 vasta tsitaadiga

Isiklikult olen seisukohal, et on päris suur vahe op-süsteemi ja veebilehtedega suhtlemisel. (muu seisukoht)

Op-süsteem ja selle all töötav programm on n-ö kasutaja isiku pikendus/laiendus või vähemalt "sinasõber" ja see võib vabalt kasutajat sinatada.

Mingile asutusele kuuluv veebileht, näiteks kaupluse või riigiasutuse oma, peaks kliendiga suhtlema aga siiski viisakusvormis. Kui lähed poodi või linna/maavalitsusse ja sind seal sinatatakse, siis juhul kui pole tegemist väga hea tuttavaga, tundub see igatahes ebaviisakas. Miks peaks sama asutus oma veebilehel kliente vähem viisakalt kohtlema? Veebileht esineb sel juhul asutuse virtuaalse "töötajana", teenindades kliente.
Sama kehtib asutusele kuuluva foorumi kohta, kus kliendid saavad suhelda asutusega ja omavahel. Asutuse töötaja peaks seal kliente teietama, kliendid omavahel suhelgu oma soovi kohaselt.

Muidugi on ka teistsuguseid veebilehti - näiteks mingi kogukonna foorumid - nagu HV. Siin pole tegemist asutuse ja kliendi vahelise suhtlemisega, kasutajate omavaheline suhtlemine on vaikival kokkuleppel sina-vormis ja kasutajaid ei saa lahterdada teenindajateks ja klientideks, seega pole siin midagi kummalist, kui ka foorum kasutajaid sinatab.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
cochrane
HV vaatleja
cochrane

liitunud: 22.01.2004




sõnum 25.03.2008 12:29:07 vasta tsitaadiga

Eelistan arvuti poolt sinatamist. Tegelikult ei meeldi mulle teietamine isegi tavakeeles, aga kuna paljud seda arvamust ei jaga, siis kasutan seda siiski.
_________________
blogi
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Amperloom
Kreisi kasutaja
Amperloom

liitunud: 04.12.2005




sõnum 25.03.2008 14:16:39 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Mingile asutusele kuuluv veebileht, näiteks kaupluse või riigiasutuse oma, peaks kliendiga suhtlema aga siiski viisakusvormis. Kui lähed poodi või linna/maavalitsusse ja sind seal sinatatakse, siis juhul kui pole tegemist väga hea tuttavaga, tundub see igatahes ebaviisakas. Miks peaks sama asutus oma veebilehel kliente vähem viisakalt kohtlema? Veebileht esineb sel juhul asutuse virtuaalse "töötajana", teenindades kliente.
Sama kehtib asutusele kuuluva foorumi kohta, kus kliendid saavad suhelda asutusega ja omavahel. Asutuse töötaja peaks seal kliente teietama, kliendid omavahel suhelgu oma soovi kohaselt.


See on väga õige jutt tegelikult.

Ise pooldan ka teietamist, vähemalt e-poodide puhul küll. See näitab viisakust kliendi vastu.

_________________
TehnikaUudised - VirtuaalRuum
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Telempe
Kreisi kasutaja
Telempe

liitunud: 02.11.2002




sõnum 27.03.2008 15:11:17 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Kui lähed poodi või linna/maavalitsusse ja sind seal sinatatakse, siis juhul kui pole tegemist väga hea tuttavaga, tundub see igatahes ebaviisakas.

Mulle tekitab müüjapoolne sinatamine hoopis parema tunde kui teietamine. Tundub justkui personaalsema teeninusena, et pakutud toode on just minu vajadusi arvestades valitud, mitte esimese kättejuhtuva.

Kui müüjapoolne teietamine on väga häirima hakanud, olen vaadanud enda ümber ringi ja öelnud, et ma olen üksi.

_________________
ORLY? I hardly know her!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Elof
HV Guru
Elof

liitunud: 07.05.2003




sõnum 11.04.2008 14:54:38 vasta tsitaadiga

Vähemalt inglise keeles puudub valik skitsoidsele isikustamisele.
Eesti keelset tarkvara "me" ei kasuta, seepärast ei häiri ennast, mida arvuti eesti keeles teeb.
Inglise keele lahendus, vajaduse puhul tituleerimisega, asisem variant mu meelest ka.

Aga igasuguste eesti keelsete kirjalike pöördumiste puhul häirib kui lause keskel suure tähega Teie või Sina.
Para- vs. pronoia sahtlisse küsimus vist.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 11.04.2008 15:07:40 vasta tsitaadiga

Viisakalt on võimalik suhelda nii "Sina", kui ka "Teie" vormis. Ja mõlemas vormis saab pöörduda/suhelda ka ebaviisakalt.
Arvutikeelelt ootaks pigem lakoonilisust ja sisulist täpsust kui viisakusvormelitega sotsiaalsete paituste jagamist. Sinavorm sobib väga hästi, kui just ei minda semutsemisega labasuseni. Olen kokku puutunud ka lausa ilast nõretavate teietamistega, mistõttu viisakas sinatamine on minu arvates tublisti etem, kui selline limane teietamine. Jah, on isikuid, kelle puhul ma ei kasuta vahetult suheldes kunagi sinavormi. Eks seda peab ka oma tarkvara ja veebilehe sihtgrupi määramisel arvestama.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kickija
HV veteran
kickija

liitunud: 08.02.2006




sõnum 11.04.2008 15:43:13 vasta tsitaadiga

Sinatamine on natuke meeldivam jah, kuid ei sega ka teietamine.
_________________
Räägime ilmast..... Kaua sa ilma oled olnud?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
strohher
HV veteran
strohher

liitunud: 15.02.2004




sõnum 11.04.2008 15:44:55 vasta tsitaadiga

Savi
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Draax
HV veteran
Draax

liitunud: 21.03.2005




sõnum 11.04.2008 15:45:17 vasta tsitaadiga

Telempe kirjutas:
tsitaat:

Kui lähed poodi või linna/maavalitsusse ja sind seal sinatatakse, siis juhul kui pole tegemist väga hea tuttavaga, tundub see igatahes ebaviisakas.

Mulle tekitab müüjapoolne sinatamine hoopis parema tunde kui teietamine. Tundub justkui personaalsema teeninusena, et pakutud toode on just minu vajadusi arvestades valitud, mitte esimese kättejuhtuva.


Sekundeerin ka sellele arvamusele.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
lightbluefox
HV Guru

liitunud: 30.12.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 13.04.2008 20:06:14 vasta tsitaadiga

Mina olen arvamusel, et kui räägin omavanustega, on "sina" sobiv, aga ei kujuta nagu ette, et lähen võõra vanema inimese juurde ja ütlen, et "kuule".
Kui vanemad inimesed mind sinatavad on kah kehv variant.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
HacaX
HV Guru
HacaX

liitunud: 22.01.2004




sõnum 17.04.2008 20:34:52 vasta tsitaadiga

Arvuti peaks olema, vähemalt üldidee poolest, ju alam, nn. musta töö tegija, "keegi" kes arvutab/töötleb andmeid mida ma ise olen liialt laisk/aeglane arvutama/töötlema. Mina ütlen mida ma tahan, raal asub asjaga tegelema. Sellest kandist vaadates on teietamine ainuõige.
Probleem on pigem selles, et oma meelelahutuskülje tõttu kipuvad paljud arvutit rohkemaks kui "alamaks" pidama ja siis võib tõesti tunduda veider kui "teie" öeldakse.

_________________
IMO & GPLed
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Petz
HV Guru

liitunud: 05.11.2001




sõnum 02.05.2008 11:51:06 vasta tsitaadiga

Inimene on küll looduse kroon, aga arvuti on minu sinasõber icon_smile.gif
Veebileht hoopis muu teema. Kui asutuse/omanikupoolne pöördumine (olete neljas külastaja meie lehel, vms...), ootaks viisakat teietamist, aga kui tehniline programmipoolne kommunikeerumine (vajuta back nuppu, vms...) siis jälle sina peal icon_smile.gif

OT: Mille järgi tunneb ära vene algupäraga veebilehed - igas lauses sisaldub sõna "meie". Meie teenused, meie postkast, jne... Lihtsalt tähelepanek icon_wink.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
cosmonaut
HV vaatleja
cosmonaut

liitunud: 19.08.2008




sõnum 19.08.2008 16:36:03 vasta tsitaadiga

Minu meelest võiks arvuti sinatada. Võib-olla ma olen veel lihtsalt noor, aga ma olen harjunud, et kõik sinatavad, miks siis arvuti teietama peaks icon_biggrin.gif Või siis võiks saada kuidagi seadetest muuta, et kas sinatab või teietab... Ehkki tegelikult ei ole ju väga suurt vahet.
_________________
Seif garanteerib turvalisuse – parimad seifid, Kaso
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
cbr
HV Guru
cbr

liitunud: 01.09.2002




sõnum 23.08.2008 00:07:50 vasta tsitaadiga

Oleneb kontekstist. Minu meelest on veidi veider, kui mingi meelelahutuslehekülg vms hakkab teietama. Samuti on arvutitarkvara puhul teietamine minu meelest veidike üle pingutatud.

Aga see asutustes "sina" ütlemine. Mul tekib sellest kohe blokk ette. Näiteks pangas keegi tahab midagi pähe määrida ja hakkab minuga sinatama, siis mul ei teki küll tunnet, et ta minu isiklike vajadustega arvestab. Pigem püüab ta mind mingi õpitud familiaarsusega pehmeks rääkida ning tekitab mus sellega rohkem usaldamatust.

_________________
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
s4nder
HV kasutaja

liitunud: 14.10.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 11.09.2008 19:28:08 vasta tsitaadiga

Elof kirjutas:

Aga igasuguste eesti keelsete kirjalike pöördumiste puhul häirib kui lause keskel suure tähega Teie või Sina.


Nõustun, kuidagi liiga lipitsev on selline stiil, et mida ikka Sina asjast arvad.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Petz
HV Guru

liitunud: 05.11.2001




sõnum 12.09.2008 11:41:37 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Aga igasuguste eesti keelsete kirjalike pöördumiste puhul häirib kui lause keskel suure tähega Teie või Sina.
Para- vs. pronoia sahtlisse küsimus vist.
Minu jaoks see küll elementaarne ja sisseharjunud viisakus icon_rolleyes.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
külli
HV vaatleja
külli

liitunud: 01.04.2005




sõnum 17.09.2008 21:50:24 vasta tsitaadiga

Elof kirjutas:

Aga igasuguste eesti keelsete kirjalike pöördumiste puhul häirib kui lause keskel suure tähega Teie või Sina.
Para- vs. pronoia sahtlisse küsimus vist.


Muide, Teie suure tähega on soovitatav kirjutada juhul, kui pöördutakse ühe inimese poole - s.o siis viisakus.

Ise eelistan kindlasti sinatamist.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
taavika
HV vaatleja

liitunud: 10.09.2008




sõnum 19.09.2008 14:30:00 vasta tsitaadiga

Ega Teietamine alati viisakas pole, Lõuna-Eestis on tulnud ette, kus Teietades on seda tõlgendatud kui mõnitusena. Kuid jah, see on mingi grupi inimeste tõeks pidamised.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
oicu
HV kasutaja

liitunud: 23.11.2006




sõnum 19.09.2008 14:34:42 vasta tsitaadiga

taavika kirjutas:
Lõuna-Eestis on tulnud ette, kus Teietades on seda tõlgendatud kui mõnitusena


Mis siis sellest aru saadi?

Mina ise kasutan Teie. ja kui rohkem suhelda, siis teen inimesele viisakalt ettepaneku Sina peale minekuks icon_smile.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Elof
HV Guru
Elof

liitunud: 07.05.2003




sõnum 19.09.2008 16:02:38 vasta tsitaadiga

Kas suur täht on tõesti viisakam kui grammatiliselt korrektne väike?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
strohher
HV veteran
strohher

liitunud: 15.02.2004




sõnum 19.09.2008 16:06:25 vasta tsitaadiga

Elof kirjutas:
Kas suur täht on tõesti viisakam kui grammatiliselt korrektne väike?


See tundub kirjas juba pugemisena. Näiteks, kirjutad mingile pifile, siis oleks nagu moosimine. Ise suurt tähte ei kasuta, ka ametlikes kirjades mitte.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Vaidlused »  Keelefoorum »  kas häirib, kui arvuti "teietab"? mine lehele 1, 2, 3  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.