Avaleht
uus teema   vasta Vaidlused »  Keelefoorum »  Millest on tekkinud laialtlevinud väärvorm "kettas" (nimetav k.)? märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004




sõnum 03.12.2011 23:11:21 vasta tsitaadiga

WAV kirjutas:
braien334 kirjutas:
Mind häirib palju rohkem kui kasutatakse vöörkeelseid sönu eesti keelsetes lausetes, ning neid käänatakse nagu eesti sönu.

No veel hullemad on liitsõnad (enamasti meie kohalike firmade nimed), kus pool sõna on eesti ja teine pool mingis muus keeles.
Näiteks Beebicenter.

Telekas on aeg-ajalt mingi bjuutinädala reklaam. Tundub, et väga blondide ajudega inimestelt endasugustele. Vähemalt selline tunne tekib, et keegi hööveldab mul ajukäärusid siledaks, kui näen seda.
Viskasin praegu mälu värskendamiseks neti otsingusse värdsõna "bjuuti" ja esimesed kaks tulemust on "bjuuti stuudio" ja "bjuuti oü" icon_lol.gif

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tiim
HV veteran
Tiim

liitunud: 11.10.2006




sõnum 03.12.2011 23:12:33 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Viskasin praegu mälu värskendamiseks neti otsingusse värdsõna "bjuuti" ja esimesed kaks tulemust on "bjuuti stuudio" ja "bjuuti oü"



ongi krt icon_eek.gif

rõvedus kuubis

_________________
mida sa vahid mu allkirja, AHV raisk
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Braien
HV Guru
Braien

liitunud: 02.02.2009



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 03.12.2011 23:19:43 vasta tsitaadiga

Täitsa pees ikka, ei oska isegi möelda mis järgmisena...
Shu? nvm, ongi selline kingapood olemas, otsisin googlest igaksjuhuks.

Kätt änd toog tsenterit vist önneks ei eksisteeri.
Loodan, et kellelegi jumala eest ideed ei andnud sellise nimega.

_________________
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
LiivaneLord
Sõpradele "Olavi"

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 03.12.2011 23:27:30 vasta tsitaadiga

Ma ei saa aru sellest, et kogu aeg räägitakse, kuidas üks või teine eestikeele sõna on väärakas. Kas siis tõepoolest ühe tõelise inglase jaoks tunduvad kõik need sõnad, mida nemad kasutavad, nii normaalsed? Inglasel on põhjust uhkust tunda, meie peame äärmiselt hoolikalt sõnu valima, et mitte ennast häbistada? Peamiselt käib küll häbenemine meie endi seas.

Küsin seetõttu, et ma pole suutnud suutnud inglise keelt nii hästi selgeks õppida, et keerulisemate sõnade puhul mul keel sõlme ei läheks. Tegelikult ei ole asi nende sõnade kirjapildis või häälduses, vaid nende tähenduses. Enamus sõnu kasutatakse muuhulgas sellistes kontekstides, milles eesti keele vastet kohe üldse ei sobi toppida.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Smith
HV veteran
Smith

liitunud: 25.08.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 13.12.2011 16:18:00 vasta tsitaadiga

Tiim kirjutas:
tsitaat:

Viskasin praegu mälu värskendamiseks neti otsingusse värdsõna "bjuuti" ja esimesed kaks tulemust on "bjuuti stuudio" ja "bjuuti oü"



ongi krt icon_eek.gif

rõvedus kuubis


Aga mispoolest see hullem on kui näiteks "teip", mis tundub kõigile väga meeldivat?

_________________
Only the Central Computer knows the truth
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
LiivaneLord
Sõpradele "Olavi"

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 13.12.2011 19:20:50 vasta tsitaadiga

Smith, see sõltub, kuidas see laensõna keelereeglitega sobib ning kirjapildis välja näeb. Lisaks see, kas seda sõna üldse vaja on. "bjuuti" on kindlasti sõna, mida pole vaja, kuna palju paremad sünonüümid on juba olemas. "kettas" on täielikult mööda.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 14.12.2011 04:02:09 vasta tsitaadiga

Eks oleneb ka sellest, kas on parem/lühem omakeelne sõna juba olemas või mitte:
- BJUUTI või ILU
- TEIP või KLEEPLINT

(Kuigi ise ma nimetan ka viimasel juhul alati ikka "kleeplint" või "makilint", olenevalt kontekstist)
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
1dumbpcuser
HV Guru

liitunud: 05.03.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 14.12.2011 06:18:47 vasta tsitaadiga

WAV kirjutas:
Eks oleneb ka sellest, kas on parem/lühem omakeelne sõna juba olemas või mitte:
- BJUUTI või ILU
- TEIP või KLEEPLINT

(Kuigi ise ma nimetan ka viimasel juhul alati ikka "kleeplint" või "makilint", olenevalt kontekstist)

Bjuuti tundub väga väärastunud variant, pealegi on see pikem icon_neutral.gif teip on lühem ja vb seetõttu natuke "suupärasem".

Teip on kusjuures täiesti ÕS-is olemas:
http://www.eki.ee/dict/qs/index.cgi?Q=teip&F=M
tsitaat:
teip <20:teibi, .teipi> kleepriba, kleeplint ▪. Pakke+teip, toru+teip

_________________
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
nexus
HV veteran
nexus

liitunud: 18.04.2007




sõnum 14.12.2011 09:30:24 vasta tsitaadiga

Noh, sõna teip ma teiste värdsõnadega ühte patta ei paneks.

Kas sõna kleeplintima või kleeplindistama on etem, kui sõna teipima?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
LiivaneLord
Sõpradele "Olavi"

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 14.12.2011 09:33:11 vasta tsitaadiga

Neid laenatud sõnu on suurel hulgal, kuid antud juhul bjuuti ei tule kõne allagi.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
nexus
HV veteran
nexus

liitunud: 18.04.2007




sõnum 14.12.2011 09:36:51 vasta tsitaadiga

LiivaneLord kirjutas:
Neid laenatud sõnu on suurel hulgal, kuid antud juhul bjuuti ei tule kõne allagi.


Just, bjuuti sakib täiega rofl.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Märt.
HV Guru
Märt.

liitunud: 17.01.2004




sõnum 02.01.2012 00:14:24 vasta tsitaadiga

Dogbert kirjutas:
On keegi kuulnud kedagi rääkimas: "lähen kettast ostma"? Kui kõnes kasutad esimest väldet, miks siis kirjapildis järsku kolmandat? Mulle ei mahu pähe. Ma saan aru g, b, d / k, p, t vigadest veel kuidagimoodi - vahel ei saa kõnekeele kuulmise järgi tõesti aru, kas on nõrk või tugev kaashäälik, aga topelt-"t"-tähte ei saa nagu eriti esimeses vältes lugeda minu meelest. Kust see siis kirjapilti tuleb järsku?

Ketas on teisevälteline sõna- tähed k, p, t on alati teises vältes ja g, b, d on alati esimeses vältes. Vältevaheldus on minu üllatuseks probleemiks väga paljudele. Ise tuletan neid asju loogiliselt: kuna sõnas ketas kõlab t suhteliselt pikalt ja tugevalt, siis ilmselt arvataksegi 2 t-d sõnas olema. Proovige ise- I välde: kedas, II välde: ketas, II välde : kettas. icon_smile.gif Kui vaja täpsemalt teada, siis saan infot oma kallilt kaasalt- ta on juhtumisi eesti keele õps. icon_biggrin.gif
See jutt on siiski isiklik arvamus . icon_smile.gif

_________________
Albert Einstein: "Vaid kaks asja on lõpmatud, universum ja inimlik rumalus, ja selles esimeses pole ma nii kindel."
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 02.01.2012 02:11:37 vasta tsitaadiga

udusiil kirjutas:
Vältevaheldus on minu üllatuseks probleemiks väga paljudele.

Huvitav, kas see probleem tuleneb omakorda:
a) lohakusest-laiskusest (ei ole viitsitud õppida, samuti oma seltskonnakamraadide halvast eeskujust)
b) suutmatusest (osa ajutüüpe ei suuda tajuda, umbes sama paratamatu probleem nagu muusikalise kuulmisega)

Minu arvates pigem variant a, kuna eelmistel põlvkondadel seda viga eriti ei esinenud. Vaevalt ka viimase põlvkonna ajudel mingit nii suurt muutust on toimunud.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.01.2012 03:09:02 vasta tsitaadiga

lisaks c) interneti mõju, loetakse grammatikavigadega kirjutisi/postitusi ja arvatakse, et nii ongi õige.

Mõned lausa vaidlevad vastu, kui juhitakse tähelepanu nende grammatikavigadele - viidatakse google otsitulemustele, et "näe, google otsinguga "õiged" sõnad ju olemas" vms. icon_biggrin.gif

Aga jah, kurb üldiselt. HV tsensuuri nimekiri on paisunud seetõttu ca 20 lehekülje pikkuseks...
Kui te vaid näeksite, milliste vigadega teksti tegelikult HV foorumisse postitatakse icon_neutral.gif

_________________
HV valuutakalkulaator
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
dvd vader
HV Guru

liitunud: 26.09.2002




sõnum 02.01.2012 03:26:45 vasta tsitaadiga

ei tahaks öelda, aga "vene ajal" oli eesti keele olukord palju parem selles osas. sellist jama ei olnud, et raamatud või ajaleheartiklid oleks vigu täis olnud. aga kapitalism on jõhkralt igasuguse korrektuuri tagaplaanile surunud, sest väljaandjale ei too see midagi sisse, kui keegi kusagil nurgas hoolega kõik üle loeb. ja kui mõni selline inimene toimetuses ongi, siis ei suuda kõike üle kontrollida üksinda. ja see on paratamatu, et lugedes igasuguseid käkke, jääbki vale keelekasutus külge. ajakirjanikuks tundub et saab nüüd ka igasuguse keeletunnetuseta.

vene ajal oli ka koolides eesti keele olukord parem - eesti keele ja kirjanduse tunde oli lihtsalt rohkem. pärast taasiseseisvumist on järk-järgult keeletunde koomale tõmmatud, et ruumi teha igasugustele uutele ainetele, mida enne ei olnud, ja niimoodi õpilased saavadki koolis vähem keelt, loevad vähem raamatuid, ja kui üldse midagi loevad, siis ei garanteeri keegi loetu kvaliteeti keele osas.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.01.2012 14:56:58 vasta tsitaadiga

WAV kirjutas:
udusiil kirjutas:
Vältevaheldus on minu üllatuseks probleemiks väga paljudele.

Huvitav, kas see probleem tuleneb omakorda:
a) lohakusest-laiskusest (ei ole viitsitud õppida, samuti oma seltskonnakamraadide halvast eeskujust)
b) suutmatusest (osa ajutüüpe ei suuda tajuda, umbes sama paratamatu probleem nagu muusikalise kuulmisega)

Minu arvates pigem variant a, kuna eelmistel põlvkondadel seda viga eriti ei esinenud. Vaevalt ka viimase põlvkonna ajudel mingit nii suurt muutust on toimunud.

Astme- ja vältevaheldus olid emakeele tunnis minu jaoks täiesti arusaamatud asjad, millele ma tänini pole õieti pihta saanud. Käänamiste ja pööramistega polnud sellele vaatamata mingeid probleeme. Kuulmise ja sõnatüve kirjapildi järgi suudan ka praegu korrektselt sõnu käänata ja pöörata.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 24.02.2012 04:02:51 vasta tsitaadiga

Ennäe, isegi soliidne (niivõrd-kuivõrd, eksole) arvutite ja arvutikomponentide netipood Arvuti24 (OX Eesti OÜ) ei oska kirjutada sõna "kõvaketas":

http://www.arvuti24.ee/et/p/hdd-hitachi-sata-3tb-6gb-s-64mb-0f12466-26893

Kohe esiplaanil suures pruunis kirjas tähtis pealkiri: Kõvakettas
(iga üksiku mistahes HDD või SSD valiku puhul kuvatakse seal just seesama pealkiri)
(ma miskipärast ei usu, et tegemist on kogemata trükiveaga)
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
waux
HV Guru
waux

liitunud: 01.07.2006




sõnum 24.02.2012 05:38:14 vasta tsitaadiga

nexus kirjutas:
LiivaneLord kirjutas:
Neid laenatud sõnu on suurel hulgal, kuid antud juhul bjuuti ei tule kõne allagi.


Just, bjuuti sakib täiega rofl.gif

Näide pildimaalimast täitsa olemas:
Spoiler Spoiler Spoiler
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LiivaneLord
Sõpradele "Olavi"

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 24.02.2012 11:08:44 vasta tsitaadiga

WAV kirjutas:
Ennäe, isegi soliidne (niivõrd-kuivõrd, eksole) arvutite ja arvutikomponentide netipood Arvuti24 (OX Eesti OÜ) ei oska kirjutada sõna "kõvaketas":

http://www.arvuti24.ee/et/p/hdd-hitachi-sata-3tb-6gb-s-64mb-0f12466-26893

Kohe esiplaanil suures pruunis kirjas tähtis pealkiri: Kõvakettas
(iga üksiku mistahes HDD või SSD valiku puhul kuvatakse seal just seesama pealkiri)
(ma miskipärast ei usu, et tegemist on kogemata trükiveaga)

icon_lol.gif ja ongi leitud vastus küsimusele "Millest on tekkinud laialtlevinud väärvorm "kettas" (nimetav k.)?". icon_biggrin.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Vaidlused »  Keelefoorum »  Millest on tekkinud laialtlevinud väärvorm "kettas" (nimetav k.)? mine lehele eelmine  1, 2
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.